уторак, 26. новембар 2013.

ИНДИРЕКТНО МЕРЕЊЕ

Тритурирање

У пракси се често дешава да на рецепту буду прописане супстанце јаког или врло јаког деловања, и као такве се прописују у веома малим количинама. У фармацеутској пракси се сматра да је најмања мерљива количина прашкасте супстанце 0,05г. Иако постоје електронске ваге које мере количине, чак испод 0,05г у току преношења материје са ваге  у суд у коме се препарат израђује, долази до великих губитака и расипања масе прашка. Зато се за одмеравање овако малих количина прашкасте материје користи поступак тритурирања а прашкови добијени на овај начин називају се тритурирани прашкови (Pulveres triturati). У фармацеутској пракси често је потребно одмерити супстанце у веома малим количинама, мањим од најмањих мерљивих количина али у облику раствора. За овакав вид одмеравања се користе центизимални раствори.

Тритурирање је уствари поступак вештачког увећавања масе супстанце коју треба одмерити, уз помоћ неког индиферентног средства. На тај начин добијају се тритурације које представљају смеше лековитих супстанци јаког или врло јаког деловања у количинама мањим од најмање мерљиве (0,05г). Израда тритурираног прашка заснива се на мешању супстанце која се тритурира са средством за допуњавање. Као средство за допуњавање ако није другачије наглашено користи се лактоза, због своје индиферентности, физиолошке подношљивости, као и чињенице да има сладак укус и из тог разлога истовремено делује као коригенс.

Тритурати се израђују у односима 1:10, 1:100 или ређе 1:1000 при чему први број означава број грама супстанце која се тритурира  а други број, број грама тритурата. То значи да је на пример за израду 10г тритурата неке супстанце односа 1:10 потребно 1г супстанце и 9г средства за допуњавање.
Како је најмања мерљива количина чврсте супстанце 0,05г, а то важи и за готов тритурат, пре израде тритурата треба проценити однос у коме треба израдити тритурат Пример: Потребно је одмерити 0,003г неке супстанце.
Однос у коме треба израдити тритурат се одређује померањем броја иза децималног зареза до прве мерљиве количине. Померањем броја 3 за једно децимално место добијамо однос тритурата 1:10 што би значило да нам је потребно 0,03г тритурата односа 1:10. Како ни ова количина није мерљива померамо број 3 за још једно децимално место чиме добијамо да нам је потребно 0,3г (мерљива количина) тритурата односа 1:100 за одмеравање 0,003г супстанце.
Израда тритурата: Одмери се јако делујућа супстанца стави у тарионик и меша са приближно истом количином лактозе 4 минута у једну и 4 минута у другу страну. Затим се дода количина лактозе која је приближна количини прашка која се налази у тарионику па опет меша 4 минута у једну и 4 минута у другу страну и настави све док се не дода сва количина лактозе.
Тритурати се чувају и обележавају као и супстанца која је тритурирана, с тим да се иза назива супстанце на сигнатури ставља ознака  Trit. И у загради однос у ком је тритурат израђен.

Центизимални раствори

Центизимални раствори су раствори концентрације 1%, а одмеравање супстанце помоћу центизималног раствора заснива се на чињеници да се 1г раствора концентрације до 5% откапава универзалном капаљком као 20 капи. На основу те чињенице лако је израчунати у којој количини капи се налази потребна количина супстанце коју треба одмерити. У случају да је количина центизималног раствора коју треба одмерити већа од 2г одмеравање се не врши капаљком већ се мерење врши вагом.


Пример:  Rp/ Atropini sulfatis   0,001
                        Aquae destillatae    10,0
                        Sirupi simplices      5,0
                        M.f. sol. S. 3 puta dnevno popiti po 5 kapi
Приступа се изради центизималног раствора атропин сулфата, а затим врши прерачунавање.
100:1 = x : 0,001 следи  0,1g  центизималног раствора садржи 0,001г атропин сулфата, што је 2 капи.
Центизимални раствори , као и тритурати се не издају као такви већ искључиво служе за израду других лекова а чувају се и сигнирају као и други раствори на начин на који се чува супстанца од које су направљени. На сигнатури се мора назначити да се ради о центизималном раствору.

Одмеравање течности уз помоћ капаљке


У пракси се показало да је течност у количинама мањим од 2г веома тешко прецизно измерити уз помоћ ваге. Због тога се течности у маси мањој од 2г мере на капи уз помоћ стандардне , односно универзалне капаљке. Универзална капаљка је стаклена цев пречника 3мм, а пречник отвора са кога се одваја кап је 0,6мм. Наведене димензије пречника цеви и пречника отвора капаљке прописује фармакопеја. Ова капаљка на 15откапава пречишћену воду у количини 20 капи, што значи да је маса једне капи воде 50 милиграма. Због различитих густина течности иста маса различитих течности неће садржати исти број капи. У Ph Jug II или Магистралним формулама налазе се подаци о броју капи у 1граму најчешће коришћених течности у фармацеутској пракси а такође и маса 1 капи.

Нема коментара:

Постави коментар